باخت بازارها به سپرده

باخت بازارها به سپرده

مسیر بازارها در یازده ماه نخست سال رصد شد؛ آیا بورس تغییر جهت می‌دهد؟ (1402/12/01 )

رقابت نزدیک بازارها در بهمن

 بررسی‌ها نشان می‌دهد که در یازده‌ماه نخست سال جاری سود سپرده بیشترین بازدهی را در میان بازارهای دارایی ثبت کرده است. بر این اساس، بازدهی سود سپرده از بازار دلار، سکه طلا و بورس بالاتر بوده است. البته این مقایسه بدون در نظر گرفتن نرخ سود ۳۰درصدی و با سودهای مصوب قبلی صورت گرفته است. نکته قابل توجه این است که در یازده‌ماه سال جاری بالاخره بازدهی ربع‌سکه از محدوده منفی خارج شد و به رقم ۲.۹درصد رسید. در بازه ماهانه، بازار دلار و سکه از شرایط بی‌تحرکی خارج شدند و توانستند در بهمن‌ماه بیشترین بازدهی را از آن خود کنند؛ اما در بازه بلندمدت هنوز شرایط به نفع بازار سپرده است. باید توجه کرد که کم‌ریسک بودن ورود به بازار پول نسبت به دلار و طلا نیز باعث شده است که این گزینه با استقبال بالاتری روبه‌رو شود. در ماه اخیر بورس بدترین عملکرد را در میان بازارها داشت و بازدهی منفی ۴.۴درصدی را ثبت کرد؛ هرچند برخی معتقدند که احتمال آغاز یک مسیر صعودی وجود دارد.

 

خروج ربع‌سکه از بازدهی منفی

بازدهی 11ماهه ربع‌سکه بالاخره مثبت شد. نیم و ربع‌سکه در سال گذشته سودهای چشمگیری را از آن سرمایه‌گذاران خود کردند. به‌طور مثال ربع‌سکه در 12ماهه سال 1401 با رشد قیمتی 163درصدی رکورددار بازارهای ارز و طلا بود؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که در روزهای پایانی سال گذشته اقدام به خرید قطعات کوچک‌تر خانواده سکه کردند تا روزهای پایانی بهمن ماه با اقبال خوبی همراه نبوده‌اند. در بازار روز آخر بهمن قیمت هر قطعه ربع‌سکه طلا به 11میلیون و 650هزار تومان رسید و با رشدی 2.9درصدی نسبت به اسفند سال پیش، پس از 11ماه مثبت شد. در این میان «دنیای‌اقتصاد» روند دیگر بازارهای دارایی در 30روزه بهمن و همچنین 11ماه نخست سال جاری را نیز بررسی کرده است که در این آمار مشاهده می‌شود بازدهی از ابتدای سال نرخ دلار ازاد در حال نزدیک شدن صدرنشین جدول (نرخ سود سپردی بانکی) است.

 البته باید در نظر گرفت که در هفته‌های گذشته بانک مرکزی با افزایش موقت سقف سود سپرده بانکی به 30درصد، جذابیت بازار پول را برای سرمایه‌گذاران افزایش داد. اما گزارش حال حاضر گذشته‌نگر است؛ در نتیجه آثار این تصمیم جدید به‌صورت کامل قابل بررسی نیست.

 

رقابت نزدیک بازارها در بهمن

بررسی بازارهای دارایی در بهمن‌ماه سال جاری نشان می‌دهد بازدهی دلار، طلا و قطعات مختلف خانواده سکه در ماهی که گذشت در یک بازه 5 تا 8درصدی قرار داشته است. ربع‌سکه با 8.37درصد سود پیشتاز رالی بهمن ماه بود و پس از آن نیز به ترتیب دلار آزاد با 6.26درصد، سکه طلای طرح جدید با 5.63درصد نیم‌سکه با 5.36درصد، و گرم طلای 18عیار با 5.24درصد در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار گرفتند. به‌طور کلی بازار ارز و طلا بهمن ماه پر نوسانی را پشت سر گذاشتند. طی معاملات این ماه بود که نرخ دلار به سقف تاریخی خود یعنی کانال 58هزار تومانی سر زد. انباشت سیگنال‌های منفی در رابطه با شرایط سیاسی-نظامی منطقه را می‌توان عامل مهمی در راستای این جهش‌های قیمتی دانست. تحولات منطقه با افزایش سطح ریسک‌های سیاسی سبب شد تا انتظارات تورمی فعالان بازار در حد بالای خود قرار بگیرد و به تبع آن نرخ شاخص‌های بازار ارز و طلا دچار روندهای افزایشی شوند.

 البته در روزهای میانی ماهی که گذشت، بخشی از این هیجانات تخلیه شد؛ به‌طوری‌که دلار بخشی از روزهای هفته گذشته را در شرایط ثبات قیمت سپری کرد.  سیگنال‌های منتشرشده از سوی مقامات مسوول نهاد بازارساز نیز حاکی از آن است که سیاست تثبیت همچنان در دستور کار است و بانک مرکزی تلاش دارد تا با حضور موثر خود از شدت نوسانات نرخ ارز بکاهد. اما باید دید در هفته‌های پیش رو با رشد سطح تقاضای آخر سال، روند نرخ ارز به چه شکل پیش خواهد رفت و آیا حمایت‌های بانک مرکزی می‌تواند دلار را زیر سقف تاریخی خود نگه دارد یا خیر؟

 

گرمای زمستانه بازارها

بررسی‌ها نشان می‌دهد بازارهای دارایی در 2سال اخیر یک رفتار مشابه را در پیش گرفته‌اند. در سال جاری و سال گذشته تب و تاب بازار‌ها در 6ماه دوم سال به‌ویژه در ماه‌های زمستان افزایش چشمگیری داشته است. به‌طور مثال قیمت دلار آزاد در 3ماه تابستان سال جاری زیر سقف قیمت 50هزار تومانی و در یک بازه نوسان نسبتا کوچک معامله می‌شد که با فرارسیدن پاییز و زمستان این شرایط تغییر کرد.

برخی افراد همزمانی انتشار اخبار منفی را عامل این شباهت رفتار می‌دانند. به عقیده این افراد در 6ماه دوم سال گذشته سطح ریسک‌های بازار افزایش یافته بود، امسال نیز از میانه‌های مهر ماه، تحولات نطقه ریسک‌های سیاسی را افزایش داد؛ درنتیجه رشد دمای بازار‌ها با این همزمانی توجیه می‌شود. اما برخی دیگر از کارشناسان تمایل به تبدیل دارایی‌ها در ماه‌های پایانی سال را نیز به‌عنوان یکی از عوامل مهم مساله مذکور می‌دانند. این کارشناسان معتقدند که در ماه‌های پایان سال تمایل افراد به تغییر شکل دارایی‌های خود و حضور در بازارهای ارز و طلا افزایش می‌یابد. تسویه‌حساب شرکت‌ها، رشد سطح دریافتی کارمندان در ماه‌های پایانی سال و موارد این‌چنینی می‌توانند دلایلی برای افزایش سطح تقاضا باشد.

 

پیشتاز 11ماهه بازارها

نرخ سود بانکی مجددا صدرنشین بازدهی بازار‌ها شد. از ماه‌های میانی سال تاکنون نرخ سود سپرده، صدرنشین رقابت سالانه بوده است. روند کاهشی بازار‌ها در بهار و روند باثبات آنها در تابستان سبب شد تا سود سپرده اختلاف خود را با دیگر شاخص‌ها افزایش دهد. در ماهی که گذشت نیز 2درصد سود ثابت به بازدهی از ابتدای سال این شاخص اضافه شد تا با 22درصد سود پیشتاز رالی 11ماهه باشد.  دلار آزاد با نوسانات قیمتی خود در بهمن‌ماه، به بازدهی 19.18درصدی 11ماهه رسید و در جایگاه دوم قرار گرفت. جایگاه سوم رالی 11ماهه نیز با 12.76درصد به گرم طلای 18عیار رسید. همچنین گفتنی است که نیم‌سکه نیز ‌مانند برادر کوچک‌تر خود ربع‌سکه، از اسفند سال گذشته تاکنون، پس از 11ماه از ضرر خارج شد و رشد قیمت 11ماهه یک دهم درصدی را تجربه کرد.

 

استقبال از اسفند در یک روز آرام

دیروز دوشنبه 30بهمن‌ماه بازار ارز تهران با ثبات قیمت نسبی همراه بود. قیمت دلار آزاد که در روز یکشنبه به رقم 56هزار و 850تومان رسیده بود، در بازار دیروز نیز تغییر چشمگیری نداشت و در همین رقم به فعالیت خود ادامه داد.  همچنین اکثر شاخص‌های ارزی دیگر نیز در روز گذشته از روند باثبات دلار تبعیت کردند و تغییری نداشتند. اما برخلاف روند ثابت دلار، نرخ سکه طلای طرح جدید در عصر روز گذشته حدود 300هزار تومان ارزان‌تر از روز پیشین در رقم 33میلیون تومان به فروش رسید.